Dezinsectie aeriana impotriva tantarilor si capuselor in perioada 12 iunie – 12 iulie

Vinerea viitoare municipalitatea va da startul lucrărilor de dezinsecție aeriană împotriva țânțarilor și căpușelor, completând astfel dezinsecția la sol efectuată lunile anterioare în parcuri, scuaruri și cartierele de blocuri.
Lucrările de tratamente avio chimice sunt programate pentru perioada 12 iunie – 12 iulie, în intervalele orare 6.00 – 10.00 și 18.00 – 22.00. Programul însă poate fi schimbat din cauza condițiilor meteo nefavorabile ce pot apărea în perioada menționată.
Operațiunea de dezinsecție aeriană nu presupune niciun pericol pentru populație. Serviciile de pulverizare aeriană se vor realiza cu insecticide avizate de Ministerul Sănătății-Comisia Națională pentru Produse Biocide (AQUA K’OTHRINE EW20) în vederea combaterii insectelor dăunătoare (țânțari și căpușe).
Crescătorii de animale, albine etc. sunt rugați să ia măsurile ce se impun pentru evitarea eventualelor accidente.

Ultima modificare: 21.09.2022 – 14:06 de către

Anteriorul Pelerinaj, aniversare colegi si sedinta ordinara, organizate de Consiliul Local al Seniorilor